12 tipů, jak si zlevnit dovolenou

22. 4. 2008
Kdo šikovně využívá slev, může se bez výčitek vydat i do takových míst a dálav, které by si normálně těžko mohl dovolit.

 

1. Jiný cíl než ostatní 

Dokonce i cestování podléhá módním vlnám. Nejdřív jsme se hrnuli na Baleáry, pak na Kanáry, teď ohromují Maledivy... Vy nejděte s davem. Jeďte tam, kde to už není „in“, nebo nejlépe do místa, které na svou slávu teprve čeká.

Třeba koupání u albánského pobřeží Jadranu vás už za pár let vyjde na dvojnásobek. Bez pláží posetých hotely tu zažijete klid a čistou vodu.

„Ze vzdálenějších destinací je výhodný Madagaskar, neboť na zahraniční investice dosud čeká,“ soudí Jaroslav Beránek, specialista na cestovní ruch z Mag Consulting. „Nádhernější oblázkové pláže asi jinde nenajdete.“

2. Odpočinek mimo hlavní sezonu


Vysněné ostrůvky v Karibiku jsou nejobsazenější od půlky prosince do půlky dubna, kdy tu je sucho. Středoevropany ale nějaká ta sprška při letní teplotě nerozmáčí; odměnou je poloviční cena pobytu. Čím větší exotika, tím víc se ale zajímejte o sezonní kolísání teplot, intenzitu srážek a sílu větru, to aby vás nezaskočily například nebezpečné hurikány.

Toužíte-li po teplu, ne však po štrapáci, využijte čím dál pestřejší mimosezonní nabídky relaxačních pobytů v tuzemských lázních. Za ušetřené peníze si přikupte procedury navíc nebo si dopřejte lepší ubytování. Namátkou, v Léčebných lázních Bohdaneč, zaměřených na pohybové ústrojí, se sezonní cena týdenního wellness pobytu liší o víc než tisícikorunu.

O lázeňských pobytech se dozvíte víc na www.lazenskepobyty.cz.

3. Plus pro seniory


Od šedesátky se vám vyplatí trpělivě pátrat po cestovních kancelářích, hotelech, dopravcích a provozovatelích různých služeb, kteří seniorům poskytují nejvelkorysejší slevy. Jednotná totiž není ani jejich výše, ani věkový limit. To v zahraničí jsou zatím výhody četnější a výraznější. Nevzdávejte to ale ani při tuzemských dovolených!

4. Odměna za věrnost


Naprostá většina cestovních kanceláří dneska cenově zvýhodňuje své věrné klienty tím, že jim slevuje nějaké procento z ceny. Kromě toho právě je oslovuje jako první s výhodnými nabídkami, ať už jsou to zájezdy zaváděcí, či last minute. Nezřídka je hýčká i dárky, třeba batůžky, kosmetickými taškami, drobnými turistickými potřebami... Zbytečně netěkat od jedné cestovky ke druhé se tedy vyplatí.

5. Prémie za rozhodnost


I ten, kdo si z nového zájezdového katalogu vybere bez otálení a nezaváhá ani s úhradou zálohy, si pojistí finanční slevu. Třeba CK Adventura (www.adventura.cz) nabízí jednoprocentní slevu za každý měsíc, o který se přihlásíte dřív, nejméně však 90 dní před odjezdem. No a procento k procentu...

6. Profesní bonus


Víte, co spojuje knihovníky, pracovníky galerií a muzeí, studenty, pedagogy středních i vysokých uměleckých škol, architekty, novináře a členy rozhlasového Klubu Vltava? Sleva na zájezdy Ars Viva (www.arsviva.cz), cestovní kanceláře zaměřené na zájezdy za uměním. Učitelům ovšem u nás fandí víc cestovek – a mnozí to možná ani nevědí. Poptávejte se tedy pilně kolem, zda i vaše profese není náhodou mezi vyvolenými.

7. Čím víc, tím levněji


Přesvědčíte-li svou rodinu, přátele, sousedy nebo kolegy, že vyrazit na dovolenou společně bude fajn, vyděláte na tom: v cestovce dostanete totiž skupinovou slevu. Minimem bývá 8 až 10 účastníků. Nebo si pronajměte dům pro sebe, což ubytování velmi zlevní.

Třeba www.interhome.cz nabízí na 20 000 objektů, a to v 18 zemích světa – jak ve městech, tak na venkově.

„Deset let jezdíme s rodinou a přáteli do jižní Francie,“ říká Hana Michopulu z Klánovic.„Vyzkoušeli jsme všechny modely ubytování, a dům zvítězil. Po rozdělení nákladů se totiž cena dostane víceméně k ceně za apartmá, kde se však dělíte o soukromí a bazén s dalšími lidmi. Levnější je západní část Riviéry, od Nice a Cannes dál. A v červnu a v září jsou ceny za pronájem domů poloviční.“

Značný výběr, hlavně v Česku a na Slovensku, najdete na www.slowtravel.com a na www.limba.com. Cenová škála je bezbřehá. Zmíněné weby jsou k užitku i těm, kdož chtějí strávit dovolenou v komornější sestavě.

8. Hostely nejen pro studenty


Hostely, po našem mládežnické ubytovny, už poskytují azyl i „dospělákům“. Ty modernější mívají dokonce dvoulůžkové pokoje, ne jen místnosti s řadou paland, a také ložní povlečení, obejdete se tedy bez spacáku.

Cenově vůbec nejpřívětivější ubytování pod střechou obnáší společné sociální zařízení a někdy také kapku větší ruch než v penzionu či hotelu, zato se tu setkáte se zajímavými lidmi z celého světa.

9. Ty u mě, já u tebe


Nebojíte-li se svěřit byt nebo dům, případně i auto či kolo, na pár dní člověku, kterého jste nikdy neviděli, ušetříte dost peněz a v dálavách si užijete ryze domácího prostředí. Na tuto přátelskou výměnu vám stačí zaplatit roční poplatek agentuře zprostředkovávající tento typ pobytů. Patří k nim www.homeforexchange.com či www.gabinohome.com.

10. Je libo vlak nebo loď?


Mnohé železniční slevy v zahraničí nám naše dráhy pečlivě tají. O existenci cenově výhodných průkazů se ale dozvíte například na www.seat61.com.

Vydávají se na různě dlouhou dobu a do různého počtu států, přičemž některé země se počítají jako jedna (třeba Bulharsko, Srbsko a Černá Hora nebo Slovinsko a Chorvatsko).

11. Do vzduchu o víkendu


Mějte na paměti, že letenku u normálních leteckých společností pořídíte neskonale levněji nejen při co nejčasnější objednávce a úhradě, ale i tehdy, strávíte-li v zahraničí nejméně dva či tři dny nebo sobotní noc, upozorňuje Martin Prunner, ředitel zákaznického centra American Express v Praze.

Jako příklad uvádí zpáteční letenku s ČSA do Barcelony, která normálně stojí 24 990 Kč, ve slevě vás však přijde na pouhých 2990 Kč, či do Říma za 17 990 Kč, ve slevě ji pořídíte za 2190 Kč. To už stojí za plánování.

12. Bez svačiny, zato za hubičku


Při letu s nízkonákladovými aeroliniemi sice na palubě nedostanete občerstvení, zato můžete ušetřit i tisíce korun. Hojná konkurence tlačí ceny dolů, navíc platí zásada: kdo dřív přijde, ten míň platí. Pozor ale – letiště může být jinde než v metropoli cílové země.

Víc informací najdete třeba na www.levneletenky.cz, či www.letenky.cz, www.letuska.cz, www.letenky-levne.cz, www.airlowcost.cz. Na www.pelikan.cz, který je napojen na světový rezervační systém Galileo, s nímž spolupracuje víc než 800 aerolinií, zjistíte, na jakých spojích jsou ještě volná místa a za jakou cenu. Mnohé z nich vás mile překvapí!