Editorial 09/2010

30. 8. 2010
Milí čtenáři,

snímky z italské Vallorie vás možná vrátí do míst vaší letošní dovolené. Snad vás ta vzpomínka nezasmuší jako mě.Mě totiž líbezné „město malovaných dveří“ přeneslo do Železné Rudy a na Špičák.Myslela jsem, že to bude výlet do přírody – a on to byl taky zájezd do socialismu.

V hotýlku nám při objednávání přes internet ututlali, že anoncovanou polopenzi už smrskli na snídani se starými rohlíky, do aquacentra za čárou nás hoteliérka poslala v pondělí, kdy tam mají celoročně zavírací den… a nejen to. Do restaurace přes silnici nás nalákal jídelní lístek: vlevo palačinky, vpravo minutky. Číšník, otrávený stejně jako 99 procent personálu široko daleko, odtušil, že už nemá ani palačinky, ani brambory, čímž šmahem zlikvidoval celé menu. „No nedivte se, lidi nás holt vyžrali...“ V nejlepším hotelu na Špičáku jsme si v 17.00 na dveřích do restaurace pro pasanty přečetli: Otevřeno od 18 hodin. To už jsou ale tudyjdoucí pod horami. Zavřenou chatu na Prenetu, do níž lákají reklamy podél silnice, vysvětlil její hlídač tím, že jim sem nikdo nechodil. V ten všední den před polednem nás tu stálo – naštvaných – osmadvacet.

Inu, Cimrman věčně živý: „otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi“. A tak vás prosím o jedno: jezděte pouze tam, kde mají hosty rádi, neboť selsky vědí, že „bez hosta hospodu neuživíš“.

Své názory nám prosím pište na adresu:
Redakce časopisu Výběr, V Celnici 1031/4
110 00 Praha 1; e-mail: redakce@vyber.cz


Renata Červenková
šéfredaktorka