Komu nejvíc věříme

03. 1. 2008
Naši redakci zajímalo, komu z veřejně známých osobností občané české republiky nejvíc věří, a proto jsme ve spolupráci s agenturou GfK udělali reprezentativní průzkum veřejného mínění, oslovující 1000 lidí.
Velký průzkum časopisu Reader’s Digest Výběr

KOMU NEJVÍC VĚŘÍME

Takhle nějak by mohla začínat zpráva mimozemských průzkumníků o obyvatelích České republiky, pokud by objevili náš průzkum veřejného mínění. Jelikož by však podle téhož průzkumu nejvíc našich občanů pověřilo vyjednáváním s nimi Jiřího Paroubka, mohlo by to dopadnout taky dost jinak. A teď vážně...

Naši redakci zajímalo, komu z veřejně známých osobností občané české republiky nejvíc věří, a proto jsme ve spolupráci s agenturou GfK udělali reprezentativní průzkum veřejného mínění, oslovující 1000 lidí. Aby lépe vyniklo, co je možné z výsledků vyčíst, prozradíme vám nejdřív, co jsme neudělali.

Za prvé – nevytvořili jsme anketu, v níž by každý mohl hlasovat tolikrát, kolikrát mu velí osobní zanícení či zájem prosadit určitou osobu, a na kterou by odpovídal jen určitý typ lidí, či jen naši čtenáři. Je to průzkum, který zastupuje všechny vrstvy obyvatelstva bez ohledu na to, jaké časopisy čtou.

Za druhé – nesestavovali jsme předem seznamy, které by lidem při odpovídání napovídaly, co si mají myslet. Nechali jsme pěkně na každém, ať řekne, komu z veřejně známých osob by v určité situaci důvěřoval.

A konečně za třetí – nekladli jsme abstraktní otázky, pod nimiž si každý představí něco jiného. Neptali jsme se tedy: „Komu nejvíc věříte?“ Položili jsme místo toho deset konkrétních otázek, pod kterými si všichni bez problému představíme přibližně totéž.

Takový postup má řadu výhod a jedno omezení, které je dobré si přiznat. Získali jsme dobrou představu o tom, kterým známým osobnostem češi věří. Na druhou stranu jsme ovšem zase museli zacházet se značným počtem jmen, takže konkrétní pořadí v jednotlivých otázkách je tak těsné, že by se při výběru jiného náhodného vzorku respondentů mohlo srovnat jinak. Berte proto výsledky trochu s nadsázkou. I tak je nad čím se zamyslet. Proto také uvádíme všechny osobnosti, které dostaly víc než jedno procento hlasů. Čísla za jmény představují procenta obdržených hlasů od tisícovky respondentů. Každá otázka pak začínala slovy „Komu z veřejně známých osobností...“

Komu byste svěřili hospodaření se svými úsporami?


1. Václav Klaus 20,1 %
2. Karel Gott 4,1 %
3. Václav Havel 2,6 %
Josef Tošovský 2,1; Marek Eben 1,5;
Bohuslav Sobotka 1,4; Jiří Paroubek 1,1;
Roman Šebrle 1,1; Miloš Zeman 1,1;
neví 38,7

Na úvod vybíráme jedno ze tří nejpřesvědčivějších vítězství. Nicméně si neodpustíme štiplavou poznámku. V poslední době se v celém světě staly hitem takzvané mikropůjčky, které pomáhají lidem nastartovat vlastní živnost. Poskytovatelé této služby se shodují v jednom: půjčují téměř výhradně pouze ženám, protože v zacházení s penězi jsou prokazatelně zodpovědnější. Ale v našem průzkumu se nenašlo ani deset lidí z tisíce, kteří by jmenovali jednu ženu. Zato se na druhém místě objevuje Karel Gott, jenž na otázku, co by si s financemi navíc počal, odpověděl: „K tomu opravdu nemohu nic říct. Samozřejmě jsem rád, že mi lidé věří, ale já jsem romantik a starat se o peníze mě netěší.“

Téměř 40 % lidí nicméně trvalo na tom, že nevědí. Tak významné množství tápajících se objevilo jen u dvou dotazů z deseti. Že by dobré znamení toho, že víc než veřejně známým osobám věříme sami sobě?

S kým byste se nebáli být navázáni na laně při obtížném horolezeckém výstupu?


1. Roman Šebrle 33,4 %
2. Pavel Bém 7,0 %
3. Jan Železný 6,4 %
Josef Rakoncaj 4,2; Tomáš Dvořák 3,9;
Aleš Valenta 2,6; Miroslav Etzler 2,4;
Jaromír Jágr 2,3; Petr Čech 1,7;
Kateřina Neumannová 1,4; Václav
Klaus 1,3; Petr Jákl 1,1; Petr Novotný 1,1;
neví 2,6

Nejjasnější vítězství ze všech deseti otázek! Na tomto místě je třeba podotknout, že desetibojař Šebrle paradoxně žádný výstup na skály, neřkuli velehorské štíty, neabsolvoval a tento sport ho, podle jeho vlastních slov, vůbec neláká. „Nikdy jsem to nezažil, a proto ani nevím, jestli bych přitom mohl vzít za někoho odpovědnost.“

Zajímavé také je, že Šebrleho jmenovalo o třetinu víc žen než mužů, zatímco na jediné dva muže, kteří v seznamu mají s horami opravdu něco společného, tedy na Pavla Béma a Josefa Rakoncaje, si vzpomnělo dvakrát víc mužů než žen. Na Miroslava Etzlera pak velkou většinou ženy. Pár lidí by si zřejmě na laně raději vyprávělo vtipy, než šplhalo – jelikož nejsme horolezci, chápeme... Zajímavé je, že přesto skoro každý dokázal někoho jmenovat.

Komu byste svěřili své tajemství?


1. Václav Klaus 4,2 %
2. Václav Havel 4,0 %
3. Marek Eben 2,9 %
Karel Gott 2,3; Lucie Bílá 2,2; Jiřina
Jirásková 1,6; Zdeněk Svěrák 1,3; Jiřina Bohdalová 1,2; Tomáš Halík 1,2; neví 46,3

Téměř polovina odpovídajících si na nikoho nevzpomněla. Považujme to za ponejvíc zdravé znamení. Ať se na to kouknete z jakékoli strany, tajemství přece na veřejnost nepatří. Zajímavé je, že zrovna v této kategorii se objevily i tři ženy, jimž by se ovšem svěřovaly téměř výlučně zase jenom ženy. Jediná Lucie Bílá si vysloužila významnější podíl mužských hlasů – i ona by však vyslechla dvojnásobnou porci ženských tajností. Zeptali jsme se jí pro jistotu, zda je opravdu umí udržet: „Nejsem na všechno ve svém životě pyšná, ale spolehnout se na mě přátelé můžou. Není to vlastně otázka spíš pro ně?“ Jediný odborník v daném oboru, Tomáš Halík, obdržel hlasy rovnoměrně od mužů, žen i všech věkových kategorií, pouze však od lidí se středním a vyšším vzděláním.

Komu byste svěřili zemi jako králi nebo královně?


1. Václav Klaus 16,5 %
2. Václav Havel 9,4 %
3. Boleslav Polívka 4,7 %
Karel Schwarzenberg 3,9; Karel Gott 3,0;
Marek Eben 1,7; Lucie Bílá 1,1;
Zdeněk Svěrák 1,1; neví 4,1

Ne, že bychom byli jednotní v kandidátce, ale většina z nás, kupodivu, někoho má. Některé kandidáty jsme si už trochu otestovali v praxi, jeden z nich dokonce ani na náš průzkum nečekal a sám se králem prohlásil. Jak je vidět, zpětně zřejmě díky tomu také zabodoval. Lucii Bílou by volily výhradně ženy, na Karla Schwarzenberga a Boleslava Polívku si zase vzpomněli hlavně muži. Karla Gotta, a to pozor, jmenovaly hlavně mladší ročníky do 29 let, a to bez významného rozdílu pohlaví. Gratulujeme! Zajímavý je také průnik Marka Ebena se Zdeňkem Svěrákem. Že by někteří z nás toužili po království veskrze laskavém?

Na koho byste byli nejpyšnější jako na své dítě?


1. Roman Šebrle 7,7 %
2. Karel Gott 5,2 %
3. Václav Klaus 4,7 %
Kateřina Neumannová 4,1; Lucie Bílá 3,5;
Jaromír Jágr 2,9; Václav Havel 2,8;
Aneta Langerová 2,0; Jan Železný 1,9;
Marek Eben 1,6; Tomáš Rosický 1,5;
Lucie Vondráčková 1,3; Petr Čech 1,2;
Tomáš Dvořák 1,2; Vojta Kotek 1,1; neví 8,9

S výjimkou obou Václavů samý lehký žánr. Nevěděli hlavně lidé s vyššími příjmy, a také vzděláním. Kdybychom své děti dokázali vychovávat podle přání většiny z nás, zřejmě by jednou obyvatelé česka byli silní, rychlí, obratní, a ještě k tomu hotoví slavíci.

Koho byste pověřili vyjednáváním s mimozemšťany?


1. Jiří Paroubek 16,3 %
2. Václav Klaus 13,7 %
3. Mirek Topolánek 5,5 %
Václav Havel 4,1; Jiří Grygar 3,0;
Boleslav Polívka 2,7; Miloš Zeman 2,6;
Karel Schwarzenberg 2,1; Karel Gott 1,7;
Leoš Mareš 1,5; Josef Náhlovský 1,5;
Miroslav Donutil 1,4; Petr Novotný 1,4;
neví 5,4

Ošemetná otázka. Už podruhé se totiž setkáváme s jevem, který by se dal popsat jako „stačí si jen říct“... Bolek Polívka králem, Jiří Paroubek hlavním vyjednavačem... Do téhle, podle nás, dost zodpovědné funkce ho nominovali především lidé do 49 let s vysokoškolským vzděláním. Naproti tomu na Jiřího Grygara si vzpomněly zejména ročníky nad 60 let. Mirka Topolánka pro změnu jmenovali v první řadě lidé mezi 30 a 60 lety s příjmy v rozmezí 25 000 a 35 000 korun měsíčně. Že by skrytý vzkaz? Pro předsedu vlády či jeho poradce jistě téma k zamyšlení. Pozoruhodné je, že se v téhle poněkud futuristické disciplíně nevyskytly žádné významné rozdíly mezi muži a ženami.

Po kom byste pojmenovali ulici, ve které bydlíte?


1. Václav Havel 7,3 %
2. Václav Klaus 4,6 %
3. Karel Gott 2,7 %
Roman Šebrle 1,5; Kateřina Neumannová 1,3; neví 1,4

Skoro každý máme svého hrdinu, pouze několik z nich ale dokáže získat víc než jedno procento hlasů. Protože však nemůžeme všichni bydlet ve stejné ulici, je to tak asi lepší. Hodný pozornosti je ale fakt, že Karla Gotta si vybraly většinou ženy ve věku 18 až 29 let. Blahopřejeme podruhé!

Koho byste brali jako tatínka a maminku?


1. Václav Klaus 6,3 %
2. Karel Gott 4,9 %
3. Václav Havel 3,4 %
Josef Abrhám 2,9; Zdeněk Svěrák 2,8;
Luděk Munzar 2,1; Miroslav Donutil 1,7;
Roman Šebrle 1,4; Petr Nárožný 1,3;
Marek Eben 1,0; Radek Brzobohatý 1,0;
neví 15,8

1. Jiřina Bohdalová 8,7 %
2. Jiřina Jirásková 5,9 %
3. Livia Klausová 4,6 %
Libuše Šafránková 4,0; Stella Zázvorková 3,9; Jana Hlaváčová 3,1; Lucie Bílá 3,0;
Dagmar Havlová 2,8; Květa Fialová 2,3;
Helena Vondráčková 2,2; Helena Růžičková 1,9; Dana Medřická 1,7; Kateřina Neumannová 1,2; Kateřina Brožová 1,0;
Iva Janžurová 1,0; Daniela Šinkorová 1,0;
neví 16,3

Rodiče se zjevně vybírají hůř než děti, ale i tak se opět bezpečně setkáváme povětšinou se starými známými. Přinejmenším pracovním zařazením. Jedinou výjimku tu tvoří Livia Klausová. Obecně se dá říct, že se snadněji hlasovalo osobám mladším 40 let, a to s jedinou výjimkou – Václava Klause a Jiřinu Bohdalovou by brali lidé bez rozdílu věku. Starší najdeme v kategorii „nevím“. Karla Gotta volilo nejvíc lidí do 29 let, ovšem pozor, tentokrát o něco málo víc mužů než žen.

Dvakrát víc mužů než žen také jmenovalo Josefa Abrháma, jako by tušili, že se od něj mají čemu přiučit. Třikrát víc mužů než žen jmenovalo Miroslava Donutila. Romana Šebrleho by si za otce zase přáli velkou většinou muži s maturitou či vysokoškolským vzděláním. Ženy by za otce častěji chtěly Luďka Munzara a Marka Ebena. Jako matku by zhruba dvakrát víc žen než mužů bralo Jiřinu Jiráskovou, Janu Hlaváčovou, Livii Klausovou, Květu Fialovou, Danu Medřickou a Danielu Šinkorovou. Naopak po Libuši Šafránkové, Kateřině Neumannové, Kateřině Brožové a Ivě Janžurové zatoužili ve větší míře muži.

Kterého muže a ženu byste vybrali pro zachování českého genofondu?


1. Roman Šebrle 13,7 %
2. Václav Klaus 7,7 %
3. Karel Gott 7,0 %
Václav Havel 4,5; Marek Eben 2,2;
Jan Železný 1,9; Mirek Topolánek 1,8;
Petr Čech 1,3; Jaromír Jágr 1,3;
Josef Abrhám 1,1; Jiří Bartoška 1,1;
Jiří Paroubek 1,1; Radek Brzobohatý 1,0; neví 6,2

1. Katka Neumannová 6,5 %
2. Lucie Bílá 5,3 %
3. Kateřina Brožová 4,0 %
Tereza Maxová 3,7; Jiřina Bohdalová 3,6;
Lucie Borhyová 3,2; Livia Klausová 3,0;
Jiřina Jirásková 2,8; Dagmar Havlová 2,1;
Libuše Šafránková 2,1; Helena Vondráčková 1,8; Taťána Kuchařová 1,5; Zlata Adamovská 1,1; Vlasta Parkanová 1,1;
Iva Kubelková 1,0; Daniela Šinkorová 1,0;
neví 10,4

Bude, tušíme, nejlepší, když si právě tento výsledek vychutnáte bez zbytečných komentářů, beztak by jen sváděly k lascivním poznámkám. Víc mužů volilo Romana Šebrleho, Jana Železného, Jaromíra Jágra, Kateřinu Neumannovou, Lucii Borhyovou, Taťánu Kuchařovou a také Ivu Kubelkovou, výhradně muži pak hlasovali pro Mirka Topolánka. Naopak především ženy nominovaly Václava Klause, Karla Gotta, Josefa Abrháma, Václava Havla, Radka Brzobohatého, Lucii Bílou, Terezu Maxovou, Jiřiny Bohdalovou a Jiráskovou, Zlatu Adamovskou. Kupodivu víc mužů si nevybralo žádnou ženu.

S kým byste si nejraději zavzpomínali na dětství?


1. Miroslav Donutil 4,7 %
2. Jiřina Bohdalová 4,2 %
3. Boleslav Polívka 4,2 %
Karel Gott 2,3; Lucie Bílá 1,9; Marek Eben 1,9; Václav Havel 1,6; Květa
Fialová 1,4; Zdeněk Svěrák 1,4; Jan Kraus 1,3; Jiřina Jirásková 1,2; Helena Vondráčková 1,1; Václav Klaus 1,0;
Jiří Mádl 1,0; neví 3,7

Stručně shrnuto do jedné věty: skoro každý by si vybral a hlavně aby byla legrace. I tady se odráží překvapivá skutečnost, že Karel Gott má nevšední oporu, v tomto případě bez ohledu na pohlaví, v generaci do 29 let. To třeba Miroslava Donutila, oba Václavy – Havla a Klause, Zdeňka Svěráka a Jiřího Mádla by téměř výhradně volili muži, zatímco třeba Jiřinu Bohdalovou, Lucii Bílou, Jiřinu Jiráskovou, Květu Fialovou, Marka Ebena a Helenu Vondráčkovou ženy.

Celkové pořadí podle absolutního součtu hlasů


1. Václav Klaus 801
2. Roman Šebrle 607
3. Václav Havel 405
4. Karel Gott 360
5. Jiří Paroubek 218
6. Jiřina Bohdalová 205
7. Lucie Bílá 192
8. Boleslav Polívka 169
9. Kateřina Neumannová 161
10. Marek Eben 150
11. Jiřina Jirásková 131
12. Jan Železný 116
13. Mirek Topolánek 113
14. Zdeněk Svěrák 110
15. Jaromír Jágr 101

Závěrem bychom rádi upozornili, že tento žebříček víc než o kvalitách známých osobností vypovídá o tom, jak jsme naladěni my ostatní. Co nás baví, zajímá a jaká jména si nejsnáz vybavíme. Vypovídá to o naší pozornosti a o práci médií, která náš pohled na svět vytvářejí. Z tohoto úhlu je potěšitelné, že si zřejmě stále ještě dokážeme udržet jakýs takýs zdravý odstup. Téměř polovina lidí nemá potřebu svěřovat úspory ani svá tajemství známým osobnostem. Zůstal nám také smysl pro humor, i když ten by nás někdy mohl zavést do nečekaných situací. Vždyť Jiří Paroubek nasbíral téměř všechny hlasy jako mezigalaktický vyjednavač!

Zrovna tak nám asi nehrozí další kult osobnosti: muži na prvních místech totiž zaručují dostatečný rozptyl. Prezidentské kanceláři jsme však nestáli ani za drobný komentář, natož za odpověď, což nám před prezidentskými volbami připadá podezřelé. Zato Marek Eben se vyjádřil jasně: „Králem? No to bych si zoufal! Úspory? To už je lepší. Tajemství? To by teda byla tíha!“ Na upozornění, že za tatínka by ho chtěly ženy mezi 30 a 50 lety, se ozvalo: „Ach jo.“

Co tomu říká politolog

 

Zdeněk Zbořil

 

Ústav mezinárodních vztahů Univerzity Karlovy


Výsledek průzkumu je vážným varováním všem, kteří věří v neohraničitelnou moc přímé demokracie, všelidových hlasování a v přímou volbu prezidenta. Odpovědi neovlivnila omezená nabídka, a tak není zvláštní, že se na osmnácti stupních vítězů objevilo osmnáct kandidátů veřejné přízně a na dvanácti místech vítězů jen osm. Z nich pak nejvíc by lezlo po skalách raději s Romanem Šebrlem než s pokořitelem Mont Everestu Pavlem Bémem. Velký zájem je i o Václava Klause a Jiřího Paroubka, o každého ovšem z jiných, až bizarních důvodů.
 
Zdá se, že jednak neexistuje velká shoda v tom, kdo je kdo, jednak veřejnost vnímá jako osobnosti jen televizní ikony nebo kolorované portréty z bulváru. Také to, že si vybírá pouze politiky, sportovce a herce, nikoli akademiky, finančníky, podnikatele a živnostníky, sedláky nebo poslankyně, svědčí o tom, že se spoléhá spíš na televizní obrazovku než na rozum a zkušenosti.

Co tomu říká psychiatr
Radkin Honzák
Institut klinické a experimentální medicíny


Češi mají skutečně svérázný smysl pro humor; ve vážně míněné anketě ČT o největšího Čecha zvítězil Jára Cimrman, v anketě „komu důvěřujete“ vítězí o několik koňských délek prezident Klaus, který tu působí trochu jako Ferda Mravenec – práce všeho druhu: pohlídá peníze i tajemství, zplodí s Jiřinou Bohdalovou respondenty ankety, bude jim dobrým tatíčkem a na revanš po něm pokřtí ulici. Jen nevím, jestli se nepopere o královskou korunu s Bolkem Polívkou, který se teď o ni soudí. Božský Kája mu musí závidět!

Podle mého soudu jeho pozice svědčí o tom, že národ dosud oceňuje čisté ruce, absenci skandálů a korektní vystupování. A je dobře, že se tak děje i při českém smyslu pro humor.

Co tomu říká feministka
Eva Hauserová
spisovatelka a překladatelka


Výsledky ankety mi silně připomínají anketu o největšího Čecha: ženy tam taky dopadly tak jako sedláci u Chlumce, a není divu. Jak se říká, kdo není v televizi, neexistuje, a ve veřejném životě, tak jak ho televize zobrazuje, je skutečně žen jako šafránu. Proto publiku nejvíc utkví Jiřina Jirásková coby moudrá matka rodu, Livia Klausová v roli reprezentativní dámy a Kateřina Neumannová coby vzorná dříčka. Pokud se vyskytly zajímavější tipy, masové mínění je nutně muselo převálcovat.

Z genderového pohledu mě nejvíc pobavila představa, že by Mirek Topolánek měl vyjednávat s mimozemšťany. Nedokáže totiž v nejmenším pochopit hledisko někoho jiného: nedávno otevřel debatu o rovných šancích v naší společnosti tvrzením, že „každá žena se může svobodně rozhodnout, že nebude mít děti, a pak na tom bude stejně dobře jako kterýkoli muž“. Za všechny pracující matky mu opravdu děkuju za pochopení! A doufám, že mimozemšťané, s nimiž bude vyjednávat, se jen tak nenaštvou.

Pro časopis Výběr Jiří Zbořil

ZDe si můžete prohlédnout kompletní výsledky průzkumu: