Otazníky na každý den

Při výzkumech veřejného mínění se agentury ptají asi tisícovky lidí a výsledky prý vyjadřují názory všech obyvatel. Jak je to možné?

Respondenti se vybírají tak, aby zastupovali různé „typy“ lidí ve stejném poměru, v jakém se vyskytují v celé populaci – dbá se tedy na správné zastoupení věkových skupin, lidí s různým vzděláním, z různých regionů, z menších i větších obcí a podobně. Názor tisíce respondentů se pak podle zákonů statistiky liší od názoru všech obyvatel nejvýš o tři procentní body. „V novinách se třeba dočteme, že 50 procent lidí se domnívá, že Země je kulatá,“ říká Jan Lajka z agentury STEM/MARK. „Znamená to, že kdybychom se dotázali všech obyvatel, získali bychom číslo mezi 47 a 53 procenty.“ Taková přesnost se obvykle považuje za dostatečnou.

A jak se vlastně respondenti v praxi vybírají? „Můžou k tomu sloužit různé databáze, ale ty není snadné získat, takže se dnes v České republice užívá hlavně takzvaný kvótní výběr,“ vysvětluje Jan Lajka. „Každý tazatel dostane za úkol najít určitý počet lidí z předepsaných kategorií a těch se pak ptá podle dotazníku, pokud možno u nich doma. Nesmí se ale ptát například svých příbuzných. Dodržování všech pravidel u nás kontroluje sdružení SIMAR.“

 

 

Hrajte s námi o miliony! Hlavní cena 100 000 €.

2. Tarsago Velká hra

Výherci soutěží (2017- 2018)

Rozhovory s výherci

Jak dlouho vydrží parfém nebo toaletní voda, než se zkazí?