Otazníky na každý den

Když se dívám na kola jedoucího auta, někdy se mi zdá, že se pomalu otáčejí dozadu. Proč?

Takhle nás mate tzv. stroboskopický jev, nejčastěji při sledování filmu nebo televize. Nejspíš víte, že filmová kamera scénu snímá jako řadu jednotlivých obrázků, a to asi pětadvacetkrát za vteřinu – jen díky setrvačnosti zraku se nám zdá, že se scéna mění plynule. Představte si, že se ve filmu díváte na kolo jen s jedním „paprskem“ (třeba ozdobným výliskem na disku). Jestliže se při filmování otočilo právě pětadvacetkrát za vteřinu, bude se vám zdát, že se paprsek nepohybuje, kamera ho totiž zachytila vždy ve stejné poloze. A teď pozor: když se kolo trochu zpomalí, paprsek se zdánlivě začne pohybovat proti směru otáčení kola, protože počet otáček je o něco nižší než počet záběrů kamery. A stejný jev nastává, i když je na kole „paprsků“ víc.

Stroboskopický jev se někdy projeví i v reálném světě, a to když je jedoucí auto ozářeno výbojkami pouličního osvětlení. Ty jsou totiž napájeny střídavým napětím, které stokrát za vteřinu poklesne na nulu. S tím pohasíná i jejich světlo a kolo auta tedy vlastně „snímá“ řada oddělených záblesků.

O tom, jestli nás stroboskopický jev může plést i za denního světla, se vedou učené spory. Zdá se, že ano – a to by naznačovalo, že nespojitě, tedy v jednotlivých „záběrech“ pracuje naše zrakové vnímání. Zatím pro to ale není dost důkazů.

 

 

Hrajte s námi o miliony! Hlavní cena 100 000 €.

2. Tarsago Velká hra

Výherci soutěží (2017- 2018)

Rozhovory s výherci

V létě vídám na rozpálené silnici před sebou kaluže. Čím to je?